Доматите са една от най-предпочитаните градински култури. Дори начинаещите градинари ги отглеждат в градината си. Но за да е богата реколтата им, трябва да се спазват някои тънкости. И в случая не става въпрос единствено за рутинните процедури като поливане, подхранване, плевене и разкопаване на почвата. Ето и няколко полезни съвета от опитните градинари за отглеждане на изобилна реколта от този зеленчук.
Още: Лунен календар на градинарството за май 2025 година
Още: Цветя и зеленчуци, които растат като луди на сянка
Богата реколта от домати - тайните на опитните градинари
Торене с нитроамфоска - през юни то трябва да се извърши за пръв път. Разтворете 1 чаена лъжичка от съставката в 10 литра вода С получената течност полейте растенията - ще ви трябва по 1 литър разтвор за всеки храст. Повторете процедурата след 7 дни. Ако почвата е изтощена, разтворът трябва да се прилага два пъти седмично.
Прищипване - процедурата трябва да се извърши навреме, когато храстите растат повече от 4-5 см дължина. Първото прищипване се извършва, когато разсадът е трансплантиран в открита земя. След това процедурата се повтаря на всеки 10-14 дни, така че храстите няма станат твърде дебели и съответно ще изразходват повече хранителни вещества за образуване на плодовете, отколкото за листната маса.
Още: Утайка от кафе като тор: Какви са ползите и вредите от нея
Още: Календар на градинарите: Какво трябва да засадите в двора си през МАЙ месец
Червен пипер за богата реколта от домати - ето какво правят опитните градинари
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Не премахвайте напълно издънките, трябва да оставите пънчета от 2 см. Високите храсти задължително трябва да се прищипват, в противен случай те ще растат и ще се превърнат в малки дървета, които няма да дадат плод. В случая се прищипват, за да не расте централното стъбло на растението.
Ръчно опрашване - тази градинска култура се самоопрашва и не се нуждае от пчели. Но оранжерийните храсти се нуждаят от помощ. За да направите това, 2-3 пъти седмично трябва да разклащате цветни четки, но само при сухо време. В този случай прашецът лесно ще се разлее от плодника върху близалцето.
След това трябва да поливате растенията и да мулчирате с дървени стърготини, така че влагата да се задържи по-дълго. Проветрявайте редовно оранжерията си.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Мляко за богата реколта от домати - ето какво правят опитните градинари
Пръскане с борна киселина - за да увеличите нивото на добива, по време на периода на цъфтеж на втората и третата цветна четка, напръскайте с бор. Това вещество ще подобри растежа на плодовете, както и ще ги направи по-сладки. За да приготвите разтвора, се нуждаете от 10 грама борна киселина на 10 литра вода. Пръскането се извършва два пъти в рамките на 10 дни.
Хълмиране - разгледайте стъблата на растението. Ако мехурчетата са започнали да се образуват по-близо до почвата, хълмирането трябва да се извърши за първи път, но задължително при влажна почва. Когато стъблата променят цвета си и той придобие син оттенък, трябва да извършите второ хълмиране.